MUTSO’DAN BİLGİ ALMAK MÜMKÜN MÜ?

Makine Mühendisi Ahmet Tan Karaosmanoğlu;
“Vatandaş Ahmet” olarak tanınıyor.
Ona bu isim Gazeteci Abbas Güçlü tarafından verildi.
Güçlü, bir yazısına ondan bahsetmişti.
Vatandaş Ahmet; Muğla Belediyesi’nin yöntem ve uygulamalarına karşı başlattığı hukuk mücadelesi ile toplumun hafızasında kendine haklı bir yer edindi.
Eşi Canan Karaosmanoğlu ise bir avukat.
Derdi olan, sıkıntısı olan, mevzuat lehçesi ile kendisine tebliğ edilmiş bir ceza ihbarnamesi ile canı yananlar soluğu bu ailenin yanında alırlar.
Biri mühendis, biri hukukçu olan bu aile mevzuat ve yasa bilir halleri ile sade vatandaşın haklarını korumak adına çırpınırlar.
Ahmet Karaosmanoğlu bir eşraf çocuğu.
Ancak “Vatandaş Ahmet” adeta bir anarşist.
Haksızlığın, hukuksuzluğun ve ihmalin anarşisti.
Karaoğlan Ahmet’te artık bizim gibi mahallenin kötülerinden.
***
İki gün önce kendisinden bir ileti aldık.
İleti “MUTSO’nun cevabına bir bakın” mesajı ile geldi.
Karaosmanoğlu, MUTSO’ya bilgi edinme yasası çerçevesinde verdiği dilekçesine gelen mesajı bize göndermişti.
MUTSO’dan gelen cevap yazısında;
“Sayın Ahmet Karaosmanoğlu; Talebiniz Yönetim Kurulu tarafından incelenmiş ve yapılan değerlendirmede; Oda Seçimleri sebebiyle muhasebe ve oda sicil servisinde iş ve işlemlerinin yoğun olmasından dolayı harcama dosyalara ulaşılması zaman aldığından bilgi edinme talebinizin oda seçimi sonrası işleme alınarak bilgi verilmesine karar verilmiştir. Bilgilerinizi arz ederim” deniliyordu.
***
Olayı biraz daha açalım.
MUTSO Gelişim Hareketi üyelerinden Ahmet Tan Karaosmanoğlu,MUTSO’nun eski başkanı Saim Gürsoy’un geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği MUTSO hizmet binası inşaat maliyeti ile ilgili iddialarına MUTSO Başkanı Karakuş’un “Bu inşaatın maliyeti 8 milyon Türk Lirasıdır. Bunun 5,8 milyonluk kısmının Muğlalı esnaflarca geri kalan 2,2 milyonluk kısmının ise mecburiyetten dışarıdan firmalara yaptırılmıştır” şeklindeki yanıtını inandırıcı bulmaz.
Bunun üzerine Karaosmanoğlu, 4982 sayılı bilgi edinme kanununa göre Muğla Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığına bahsedilen rakamlardaki iş kalemlerinin hangi firmalar tarafından yapıldığını sorarak tarafına bildirilmesini ister.
***
MUTSO’dan cevap gecikmez.
MUTSO bu konunun internet sitesinde yayınlandığını bildirir.
Karaosmanoğlu odanın sitesine girer.
Ancak internet sitesinde inşaat iş kalemlerinin karşısında; Muğla içi ve Muğla dışı gibi üstü kapalı ibareler yer almaktadır.
Vatandaş Ahmet tatmin olmaz ve bir yazı daha döşenir.
Sorduğu sorunun cevabını internet sitesinde bulamadığını ifade ederek yapılan işlemlerin hangi firmalar tarafından yapıldığının açık bir şekilde yer almadığına dikkat çeker.
Eğer buna cevap verilmezse 4982 sayılı kanuna muhalif olacaklarını bildirir.
Ancak yine cevap alamaz.
***
Sonuçta Karaosmanoğlu kendisine MUTSO’dan gelen mesajı basınla paylaşma kararı alır ve konu ile ilgili bir açıklama yapar. İşte Ahmet Tan Karaosmanoğlu’nun açıklaması:
“MUTSO’nun son üç günlük başkanı olan Bülent Karakuş, ağzından çıkan hiçbir kelimenin arkasında durmuyor. MUTSO Başkanı Bülent Karakuş, hizmet binası inşaatı ile ilgili hesap veremiyor. MUTSO’nun eski başkanı Saim Gürsoy’un geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği MUTSO hizmet binası inşaat maliyeti ile ilgili iddialarına MUTSO Başkanı Karakuş ‘Bu inşaatın maliyeti 8 milyon Türk Lirasıdır. Bunun 5,8 milyonluk kısmının Muğlalı esnaflarca geri kalan 2,2 milyonluk kısmının ise mecburiyetten dışarıdan firmalara yaptırılmıştır’ açıklamasını ben inandırıcı bulmuyorum. Bu nedenle 4982 sayılı bilgi edinme kanununa göre Muğla Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığına bu bahsedilen rakamlardaki iş kalemlerinin hangi firmalar tarafından yapıldığını sorarak tarafıma bildirilmesini istedim. O zaman bana cevap olarak, bu konunun MUTSO internet sitesinde yayınlandığını bildirdiler. MUTSO sitesinde ise bu sorunun cevabı olarak inşaat iş kalemlerinin karşısına Muğla içi veya Muğla dışı diye üstü kapalı cevap verildiğini gördüm. Bunun üzerine tekrar yeni bir yazı yazarak, sorduğum sorunun cevabının bu olmadığını, yapılan işlerin hangi firmalar tarafından yapıldığının açık bir şekilde cevaplanması gerektiğini, aksi takdirde 4982 sayılı kanuna muhalif olacaklarını bildirdim. Maalesef yine cevap veremediler. Bana gelen cevap yazısın basınla paylaştım. İlk verdikleri cevabı yazabilmek için bu sorunun cevabı ellerinde hazır olan bir Ticaret Odası yönetimi bu soruya neden açıklıkla cevap verememiştir?Acaba söyledikleriyle çelişen bir durum mu ortaya çıkmıştır? Söylediklerini ispat edemeyeceklerini anlayınca bu sorunun cevabını seçimden sonra vermeyi daha mı uygun bulmuşlardır? Verdikleri cevap olmayan cevaptan anlaşılıyor ki söylediği beyanın doğru olmadığı açıktır. Zira kim olursa olsun bunu hemen cevaplaması gerekirdi. Demek ki geçmişteki oda başkanımız Sayın Saim Gürsoy’un ve MUTSO Gelişim Hareketi olarak adayımız Sayın Safa Altaş’ın dedikleri tamamen doğruymuş. Ticaret Odası inşaatında Muğlalılardan çok dışarıdan alımlar yapılmış. MUTSO’dan gelen bu cevap ‘gerçek dışı beyanım seçimden önce ortaya çıkmasın, seçimden sonra ortaya çıksın’ demekten başka bir şey değildir. Bu konuda takdiri MUTSO üyelerine ve kamuoyuna bırakıyorum. Sayın Karakuş’un seçimden sonra cevap vermesi gibi bir olasılıkta yok. Çünkü seçimden sonra bu soruya zaten başkaları cevap verecek”.
***
İki gün sonra MUTSO seçimleri yapılacak.
Mevcut MUTSO yönetimi en çok eleştiriyi hizmet binası inşaatında, yapımında ve tefrişatında Muğlalı esnaf ve tüccardan alış veriş yapmadığı için almıştı.
Seçime saatler kala hala bu konu tartışılıyor ve sıcaklığını korumaya devam ediyor.
Hala onca soru cevaplanmayı bekliyor.